Endorsements for July 17th, 2018

Lt. Governor – Will Ainsworth

Alabama Supreme Court Associate Justice Place 4 – Sarah Hicks Stewart

Court of Civil Appeals Place 1 – Michelle Manley Thomason

Court of Criminal Appeals Place 2 – Chris McCool

Commissioner of Agriculture – Rick Pate

State Board of Education District 2 – Tracie West

Alabama House

  • District 17 – Tracy Estes
  • District 38 – Todd Rauch
  • District 88 – Will Dismukes
  • District 91 – Lister H. Reeves, Jr.

Conservative Endorsements for June 5th, 2018

Governor – Scott Dawson or Bill Hightower

Lt. Governor – Rusty Glover

Attorney General – Chess Bedsole

Alabama Supreme Court Chief Justice – Tom Parker

Alabama Supreme Court Associate Justice

  • Place 1 – Debra Jones
  • Place 4 – John Bahakel

Court of Civil Appeals

  • Place 1 – Michelle Manley Thomason
  • Place 2 – Terri Willingham Thomas

Court of Criminal Appeals

  • Place 1 – Richard Minor
  • Place 2 – Chris McCool
  • Place 3 – Bill Cole

Secretary of State – John Merrill

Treasurer – John McMillan

Auditor – Jim Zeigler

Commissioner of Agriculture – Rick Pate

Public Service Commission

  • Place 2 – Robin Litaker

Congress

  • District 2 – Rich Hobson
  • District 4 – Anthony Blackmon
  • District 5 – Mo Brooks

Alabama House

  • District 3 – Andrew Sorrell
  • District 4 – Tom Fredericks
  • District 5 – Danny Crawford
  • District 6 – Andy Whitt
  • District 9 – Scott Stadhagen
  • District 10 – Charles Orr
  • District 12 – Corey Harbison
  • District 14 – Tim Wadsworth
  • District 16 – Kyle South
  • District 17 – Tracy Estes
  • District 22 – Ritchie Whorton
  • District 23 – Tommy Hanes
  • District 29 – Becky Nordgren
  • District 30 – Rusty Jessup
  • District 31 – Dustin DeVaughn
  • District 39 – TJ Maloney
  • District 42 – Jimmie Hardee
  • District 45 – Ted Crockett
  • District 49 – April Weaver
  • District 73 – Matt Fridy
  • District 87 – Adam E. Parker
  • District 88 – Will Dismukes
  • District 89 – Wes Allen
  • District 91 – Lister H. Reeves, Jr.
  • District 99 – Charles Talbert
  • District 105 – Janet Brown Oglesby

Alabama Senate

  • District 2 – Tom Butler
  • District 4 – Paul Bussman
  • District 7 – Sam Givhan
  • District 8 – Max D. Fuller
  • District 10 – Mack Butler
  • District 12 – Wayne Willis
  • District 13 – Tim Sprayberry
  • District 21 – Gerald Allen
  • District 25 – Will Barfoot
  • District 32 – David Northcutt
  • District 34 – Jack Williams

State Board of Education

  • District 2 – John Taylor
  • District 8 – Wayne Reynolds

Cleburne County

State Republican Executive Committee, Cleburne County Place no. 1 – Tim Sprayberry

Colbert County

Colbert County Republican Executive Committee, Place no. 6 – Andrew Sorrell
Colbert County Republican Executive Committee, Place no. 1, District no. 2 – Dennis Sorrell

DeKalb County

Dekalb County Republican Executive Committee Place no. 4, District no. 1 – Benjamin Windom
Dekalb County Republican Executive Committee Place no. 5, District no. 1 – Rodney Ivey

Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 1 Mill Countywide School Tax - AGAINST proposed taxation
Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 3 Mill Countywide School Tax - AGAINST proposed taxation
Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 7.5 Mill Countywide School Tax - AGAINST proposed taxation
Special Election for Renewal and Continuation of Levy of the 3 Mill School District Tax - AGAINST proposed taxation

Lauderdale County

Lauderdale County Probate Judge – William Smith

Lauderdale County Board of Education, Place no. 4 – Joshua Miller

State Republican Executive Committee, Lauderdale County Place no. 1 - John Hargett
State Republican Executive Committee, Lauderdale County Place no. 4 - James Elwin Irby

Lauderdale County Republican Executive Committee

Place 1 - Barry Morris
Place 3 - Joan Davis
Place 5 - no recommendation
Place 8 - Matthew Sorrell
Place 11 - no recommendation
Place 14 - Josh Miller
Place 20 - Margaret Irby
Place 21 - Billy Hammock
Place 23 - Shelly Pettus
Place 24 - Jonathan Foster
Place 25 - John Hargett

Limestone County

Limestone County Commission Chairman – Collin Daly

Limestone County License Commissioner – Terry Persell

State Republican Executive Committee, Limestone County, place 1 – John Wahl
State Republican Executive Committee, Limestone County, place 3 – Ben Harrison

Madison County

Madison County Probate Judge – Frank Barger

State Republican Executive Committee, Madison County District 1, Place 1 – Matthew A. Hitt
Madison County Republican Executive Committee, at Large Place no. 6 – Brad Taylor
Madison County Republican Executive Committee, at Large Place no. 9 – Tina Clark
Madison County Republican Executive Committee, District 11, Place 2 – Ralph Weber
Madison County Republican Executive Committee, District 11, Place 3 – Thomas Scovill

Morgan County

State Republican Executive Committee, Morgan County Place no. 4 – James Henderson

Shelby County

State Republican Executive Committee, Shelby County Place no. 1 – Bill Armistead

Tuscaloosa County

Tuscaloosa County Probate Judge – Rob Robertson

State Republican Executive Committee, Tuscaloosa County Place no. 4 – Don Wallace














Election Day: November 8, 2016

Alabama Conservative Candidate Endorsements Statewide for 2016

US Senate - Richard Shelby
Congress 5th District - Mo Brooks
Congress 6th District - Gary Palmer
Associate Justice of the Supreme Court, Place no. 3 - Tom Parker


District Attorney for Marion and Winston Counties (25th Judicial Circuit) - Scott A. Slatton

Madison County Commission District 1 - Tim McNeese
Madison County Board of Education District 6 - Shere Rucker


Jefferson County Circuit Court, Place 11 - Pat Thetford
Jefferson County District Judge, Place 10 - Teresa Hester
Jefferson County, District Judge, Place 4 - Riggs Walker

Conservative recommendations for the Constitutional Amendments:

Amendment 1 - No

Amendment 2 - No

Amendment 3 - No

Amendment 4 - No

Amendment 5 - No

Amendment 6 - No - Makes it harder for corrupt politicians like Gov. Bentley to be impeached.

Amendment 7 - Yes

Amendment 8 - Yes - Makes Right to Work part of the Constitution in addition to being a statute.

Amendment 9 - No

Amendment 10 - No

Amendment 11 - No - gives cities huge eminent domain power to benefit business and destroys property rights.

Amendment 12 - No

Amendment 13 - Yes

Amendment 14 - Yes

Madison County Local Amendment 1 - Yes


Vote Tuesday - March 1st 2016

US Senate - Shadrack McGill or Marcus Bowman
Congress 1st District - Dean Young
Congress 2nd District - Becky Gerritson
Congress 3rd District - Larry Dichaira
Congress 5th District - Mo Brooks
Supreme Court - Tom Parker
PSC President - Terry Dunn
State Board of Education District 1 - Jackie Zeigler
State Board of Education District 3 - Stephanie Bell
State Board of Education District 7 - Rhea Tays Fulmer

YES on Amendment One. It is poorly worded. It does not provide a pension. It replaces an already-existing pension that the officials are not required to pay into with one that they do pay into.

Madison County

County Commission:
District 1 - Tim McNeese
District 3 - Larry Durham

Madison County Board of Education, District 4 - Dave Weis

Pike County

Probate Judge Wes Allen

County Commission:
District 3 - Jimmy Barron
District 4 - Chad Copeland
District 6 - Russell Johnson

Marion/Winston

Marion/Winston Counties Circuit Judge 25, Place 1 - Judge John Bentley

Jefferson County

Jefferson County Circuit Judge 10, Place 25- Aaron Dettling

Shelby County

Vote NO to Sunday liquor sales.

Limestone County

Limestone County Commission Place 4 - Ben Harrison

Limestone County Circuit Judge - Chad Wise

Lauderdale County

County Commission: Chairman - Danny Pettus
District 1 - John Hargett
District 2 - Fay Parker

Lauderdale County Circuit Judge, Place 1 - William Smith
Lauderdale County Circuit Judge, Place 2 - James Irby

District Attorney Circuit 5 (Chambers, Tallapoosa, Macon, Randolph) - Bill Harris

Tuscaloosa County

Tuscaloosa County District Attorney - Hays Webb

Tuscaloosa County District Judge Place 2 - Jim Gentry

Tuscaloosa County Commissioner District 2 - Jerry Tingle.

Mobile County

Mobile County Commission - Jerry Carl

Mobile County School Board - Theresa Hubbard

Baldwin County

Baldwin County School Board - Chris Francis

Copy the Above and send to your friends, neighbors, church members. Help elect conservatives to govern Alabama.


Presidential Primary Vote Tuesday - March 1, 2016

State Primary on March 1, 2016
Run-off on April 12, 2016

Richard Shelby (R)
Marcus Bowman (R)
John Martin (R)
Jonathan McConnell (R)
Shadrack McGill (R)
Ron Crumpton (D)
Charles Nana (D)

 

Alabama Congressional Candidates 2016

District 1:
Bradley Byrne (R)
Dean Young (R)

District 2:
Martha Roby (R)
Becky Gerritson (R) - Tea Party Activist
Bob Rogers (R)
Nathan Mathis (D)
Rob John (Independent)

District 3:
Mike Rogers (R)
Larry DiChiara (R)
Jesse Smith (D)

District 4:
Robert Aderholt (R)
Phil Norris (R)

District 5:
Mo Brooks (R)
Will Boyd (D)

District 6:
Gary Palmer (R)
David Putnam (D)

District 7:
Terri Sewell (D)